De beweegcoaches van de gemeente Zeewolde stimuleren inwoners om meer te bewegen en sporten en verbinden daarbij scholen, sportverenigingen en welzijnsorganisaties.
Minder buitenspelen
Uit nieuw onderzoek (Onderzoek buitenspelen 2026) van Jantje Beton, Branchevereniging Spelen en Bewegen en onderzoeksbureau Verian blijkt dat kinderen in 2026 gemiddeld 7,6 uur per week buiten spelen. In 2022 was dat nog bijna tien uur per week.
Ook speelt ongeveer een derde van de kinderen nooit of bijna nooit buiten zonder toezicht van een volwassene. “Dat laat zien dat buitenspelen minder vanzelfsprekend is geworden,” zegt Stephanie Thijssen, communicatieadviseur Jantje Beton.
Volgens het onderzoek zijn schermen nog altijd een belangrijke concurrent van buitenspelen. Kinderen geven aan dat gamen, sociale media en online video’s ervoor zorgen dat zij minder vaak naar buiten gaan.
De buurtsportcoaches herkennen dat beeld in Zeewolde. “Kinderen zitten vaker binnen achter een scherm, zoals een telefoon, tablet of gameconsole. Ook spreken kinderen minder vaak zelfstandig buiten af.”
Zij merken dat tijdens activiteiten, maar ook in gesprekken met ouders en scholen. “Sommige kinderen bewegen minder goed, haken sneller af of vinden het lastig om zelf spellen te bedenken en samen te spelen buiten,” vertelt beweegcoach Schouwenaar.
Waarom buitenspelen belangrijk is
Volgens Jantje Beton is buitenspelen belangrijk voor vrijwel alle onderdelen van de ontwikkeling van een kind. “Buiten spelen zorgt niet alleen voor beweging en frisse lucht, maar helpt kinderen ook bij het ontwikkelen van sociale vaardigheden, zelfstandigheid en zelfvertrouwen,” legt Thijssen uit.
Kinderen samen naar buiten krijgen
Volgens Tijssen is buitenspelen niet alleen een verantwoordelijkheid van ouders of kinderen is. Ook gemeenten, scholen, speeltuinen en buurtorganisaties spelen een belangrijke rol.
“Kinderen spelen meer buiten wanneer er aantrekkelijke, veilige en toegankelijke speelplekken zijn én wanneer zij andere kinderen ontmoeten,” zegt ze. Initiatieven zoals in Zeewolde met ‘buitenspelen in de wijk’ kunnen een belangrijke bijdrage leveren om kinderen naar buiten te krijgen vertelt Thijssen. “Georganiseerde activiteiten brengen kinderen samen en maken buitenspelen aantrekkelijker en toegankelijker.”
Om deze reden organiseert Jantje Beton jaarlijks de Buitenspeeldag, waarbij heel Nederland wordt uitgedaagd om samen naar buiten te gaan. Ook in Zeewolde wordt hier aandacht aan besteed. Dit jaar is de dag op 10 juni.
De beweegcoaches organiseren deze middag activiteiten bij de skatebaan. Kinderen kunnen daar tussen 14.30 en 17.00 uur gratis meedoen aan verschillende sport- en spelactiviteiten.
Daarnaast kunnen inwoners voor de Buitenspeeldag ook zelf een straat laten afsluiten zodat kinderen veilig buiten kunnen spelen. Daarvoor is geen vergunning nodig. Aanmelden bij de gemeente is voldoende. Aanmeldingen moeten voor 2 juni 2026 binnen zijn. Als het mogelijk is, levert de gemeente hekken voor de afzetting van de straat af bij de contactpersoon die in de aanvraag staat.
De buitenspeelmomenten bij het Kluunpark gaan de komende weken nog door op verschillende maandagen en dinsdagen. Meedoen is gratis en aanmelden is niet nodig.

085-0640737