Politiek

College geeft positief advies om de vergunning AZC voor onbepaalde tijd te verlengen

Het college van burgemeester en wethouders geeft aan de gemeenteraad een positief advies om de vergunning voor het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Bosruiterweg te verlengen voor onbepaalde tijd.

Dit advies volgt uit een evaluatie waarin onder andere de impact op de omgeving en de veiligheidssituatie is beoordeeld. De gemeenteraad is nu aan zet over het besluit van het verlenen van de vergunning.

Het AZC, dat sinds september 2023 voor de tweede maal in gebruik is, biedt opvang aan maximaal 600 asielzoekers, voornamelijk gezinnen en nareizigers. De verlenging van de vergunning was mogelijk afhankelijk van het aantal incidenten op en rondom het AZC. Uit de evaluatie blijkt dat er geen noemenswaardige incidenten hebben plaatsgevonden, waardoor er volgens het college geen belemmering is om de vergunning te verlengen.

Het gemeentehuis van Zeewolde vanaf het Raadhuisplein
Gemeentehuis Zeewolde


Naast de veiligheidsaspecten speelde ook de betrokkenheid van inwoners en ondernemers een rol in de besluitvorming. Tijdens participatiebijeenkomsten werden ervaringen gedeeld. De algemene indruk is dat inwoners weinig overlast ervaren, al uitten sommigen zorgen over de veranderende samenstelling van het dorp en de toekomstige huisvesting van statushouders.

Ook werd een verlenging voor bepaalde tijd overwogen, maar uiteindelijk verworpen. In de oorspronkelijke bestuursovereenkomst was opgenomen dat de verlenging bij het uitblijven van noemenswaardige incidenten voor onbepaalde tijd zou zijn. Het eenzijdig terugdraaien naar een tijdelijke verlenging werd niet als zorgvuldig bestuur gezien. Daarnaast gaf het COA aan hier niet mee akkoord te kunnen gaan vanwege lopende en toekomstige investeringen, zoals de nieuwbouw van de basisschool en woonunits.

Participatie en reacties vanuit de inwoners en ondernemers\

In het participatieproces zijn meerdere trajecten doorlopen. Inwoners konden via de gemeentelijke website hun mening geven, maar hierop kwamen slechts twee individuele reacties binnen. Daarnaast werden zes ondernemers op bedrijventerreinen zoals Trekkersveld en Horsterparc bevraagd, die allen aangaven geen hinder te ondervinden van het AZC. Eén bedrijf heeft zelfs een bewoner van het AZC aangenomen.

Een bredere betrokkenheid werd gezocht via een participatieavond op 29 januari 2025, waarvoor inwoners willekeurig werden uitgenodigd op basis van huisnummer. De opkomst bestond uit 28 aanwezige inwoners, met daarnaast drie schriftelijke afmeldingen. Tijdens de avond konden deelnemers via een stellingenmat hun mening uiten over verschillende thema’s, zoals veiligheid, integratie en de samenstelling van het AZC.

De reacties waren gemengd:
Positief: Sommige inwoners vonden het belangrijk dat Zeewolde een bijdrage levert aan de opvang van vluchtelingen en gaven aan geen overlast te ervaren. Anderen benadrukten dat het feit dat het AZC vooral gezinnen huisvest, zorgt voor een rustige dynamiek.
Kritisch: Enkele aanwezigen gaven aan dat ze een toename van jongeren in het straatbeeld merkten, wat in sommige gevallen als intimiderend werd ervaren. Ook waren er zorgen over de langetermijnhuisvesting van statushouders en de impact hiervan op de woningmarkt.
Neutraal: Een deel van de inwoners gaf aan dat zij de aanwezigheid van het AZC nauwelijks merkten en dat zij geen uitgesproken mening hadden over de verlenging van de vergunning.

Veiligheid en incidenten

Volgens het incidentenoverzicht zijn er in 2023 in totaal 19 meldingen geregistreerd. Dit aantal is relatief laag vergeleken met andere AZC’s in Nederland. De politie en het COA werken samen om eventuele overlast vroegtijdig te signaleren en aan te pakken. Echter, de beschikbare cijfers zijn afkomstig van het COA en er heeft geen onafhankelijke verificatie kunnen plaatsvinden met politiegegevens, omdat de politie in dergelijke gevallen verwijst naar het COA.

Wat betekent dit voor Zeewolde?

Met de verlenging van de vergunning zou het AZC in Zeewolde blijven. Dit roept vragen op over de toekomstige huisvesting van statushouders en hoe de gemeente omgaat met het integratieproces. Daarnaast is er discussie over de financiële impact, waarbij de gemeente via de Spreidingswet een vergoeding ontvangt voor de extra opvangplaatsen.
In de komende periode wordt gekeken hoe de gemeente de betrokkenheid van inwoners verder kan vergroten en hoe eventuele knelpunten kunnen worden aangepakt.

Op 1 april in Zeewolde Kiest komt wethouder Helmut Hermans in de uitzending om te praten over het AZC, hierin worden alle actuele vragen en lopende zaken ook met hem besproken.

De gemeenteraad neemt in de raadsvergadering van april een besluit over de verlening van de vergunning.

Advertentie