Kinderboeken
Thijs is in het dagelijks leven journalist en programmamaker bij Groot Nieuws Radio. Daarnaast is hij schrijver van twee kinderboekenseries. De Kinderkoning is onderwerp van zijn eerste serie. Er zijn drie boeken van verschenen. Nu bouwt hij aan de Avontura-serie. In augustus verschijnt deel 2: ‘het mysterie van de gouden munt’.
Thijs: “Ik vertel graag verhalen onder het eten. Ook om de kinderen te laten dooreten. Want ik ging niet door met vertellen voor ze weer een hap hadden genomen. Aangemoedigd door mijn vrouw ben ik deze gaan opschrijven. En tot mijn grote verrassing vond ik er gemakkelijk een uitgever voor.” Het grote opblijfavondboek is een ‘tussendoortje’. “Op basis van alle ideeën die we in de afgelopen tijd hebben opgedaan, stelde ik het boek in een half jaar samen,” vertelt Thijs.
Een greep uit de voorbeelden: ‘Wie is de saboteur?’ geïnspireerd door het tv-spel ‘Wie is de Mol?’. Of het laserspel, waarbij door het hele huis draden worden gespannen, waaronder door gekropen dient te worden. Ook leuk: het buitendobbelspel: met een grote dobbelsteen de straat op, waarbij je afspreekt welk gegooid cijfer voor welke richting staat.
Een ander voorbeeld: Het gezin toog op een avond naar de ijswinkel. Met kussentjes want ze speelden ‘de vloer is lava’. In ganzenpas, de kussentjes aan elkaar doorgevend, liepen ze naar het Horsterplein. Op de oudste na, die bleef liever thuis. Thijs: “Toen zij acht was startten we met de spelletjesavonden. Nu, zeven jaar later, vervult ze meer de rol van spelleider. Ook leuk, want dan kan ik meespelen!”
Waardevolle herinneringen
Michelle van Dusseldorp zit achter het idee van de spelavond. Thijs interviewde deze psycholoog in zijn radioprogramma. “Zorg ervoor dat je met kinderen waardevolle herinneringen bouwt. Plan vaste gezinsmomenten. Doe ook gekke dingen en investeer daarin,” stelde ze tijdens dat gesprek.
Het was niet tegen dovemansoren gezegd. Thijs omschrijft zichzelf als een speler: “Ik heb snel de neiging om het leuk te maken. Avontuur, humor erin te brengen. Je vindt het op bijna elke pagina van mijn boeken. Maar ook een moraal ontbreekt niet. Zo gaat het in de Kinderkoning-serie over samenwerken in tijden van verdeeldheid en over wie je vertrouwt in een crisis. Ook in het Grote opblijfavondboek zit een moraal. Thijs: “Het is heel belangrijk dat gezinsleden elkaar aandacht geven.”
Wij probeerden het uit
Onze journalist Lisette van Lokale Omroep Zeewolde testte een van de avonden uit met haar gezin. Haar tienjarige zoon wilde graag spelleider zijn. “Uiteindelijk heb ik er bijna drie uur over gedaan om het spel voor te bereiden”, vertelt hij. “Het was best moeilijk om spelleider te zijn. Je moet aan zoveel dingen denken, ik voelde mijn hersenen kraken.”
Uiteindelijk heeft de hele familie, bestaande uit vader, moeder en drie tieners, genoten van een avond met een saboteur in hun midden. “Vooral het spel over communicatie met LEGO-blokjes moet communiceren zonder dat je elkaar ziet, was een echte eyeopener”, vertelt Lisette. “Daar zien we nog heel veel ruimte voor verbetering, dus die gaan we zeker vaker spelen.”
Het boek is dus niet alleen maar leuk voor gezinnen met jonge kinderen, maar zeker ook voor gezinnen met tieners. Helemaal als zij om de beurt een spelavond mogen voorbereiden.

085-0640737