“De inzet van de gemeente in het overleg met Staatsbosbeheer en de provincie is erop gericht om verdere afsluitingen te voorkomen en de bereikbaarheid van de natuurgebieden te waarborgen,” laat de gemeente weten. Volgens de gemeente Zeewolde is de staat van een deel van de recreatieve infrastructuur momenteel onvoldoende. Die conclusie baseert zij zowel op signalen van Staatsbosbeheer als op eigen waarnemingen in het gebied.
Brandbrief Staatsbosbeheer
De problemen spelen al langer. In 2023 stuurden Flevolandschap, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer een zogeheten brandbrief aan de provincie Flevoland, waarin werd gewaarschuwd dat verschillende recreatieve voorzieningen in natuurgebieden het einde van hun levensduur naderen en dat er onvoldoende middelen beschikbaar zijn voor vervanging. De gemeente benadrukt dat zij niet over de begroting van Staatsbosbeheer gaat. Die verantwoordelijkheid ligt bij de Rijksoverheid en de provincie. Tegelijkertijd onderstreept de gemeente het belang van goed onderhouden fietspaden voor zowel inwoners als toeristen.
Nieuwe financiële afspraken zijn er op dit moment nog niet. Wel vindt er “intensief overleg” plaats tussen de betrokken partijen. Zolang er geen structurele oplossing komt, blijft het risico op verdere afsluitingen bestaan, erkent de gemeente. “Dat risico is aanwezig zolang er geen structurele oplossing is voor het beheer en onderhoud,” aldus een woordvoerder. Wat dit concreet betekent voor de toegankelijkheid van natuurgebieden in en rond Zeewolde, is nog onzeker. Wel is duidelijk dat de druk toeneemt nu het recreatieseizoen op gang komt.
Te weinig geld
Volgens Staatsbosbeheer is de situatie het directe gevolg van structureel te beperkte middelen voor het onderhoud van recreatieve voorzieningen in haar gebieden. “Door achterstallig onderhoud kunnen gevaarlijke situaties ontstaan. Veiligheid van bezoekers staat voorop. Zodra er risico’s zijn op ongelukken, zijn wij genoodzaakt voorzieningen af te sluiten”, aldus Riena Tienkamp, hoofd Staatsbosbeheer Flevoland.
De al afgesloten fietspaden en bruggen blijven voorlopig dicht, omdat de veiligheid niet kan worden gegarandeerd. “We zijn hierover in gesprek met de gemeente Zeewolde”, aldus Tienkamp. Voor de korte termijn lijkt het aantal nieuwe afsluitingen mogelijk beperkt te blijven, maar onzekerheid blijft bestaan. “De resterende fietsbruggen zien er nog goed uit. Wel houden wij er rekening mee dat komende zomer door warmte schade kan ontstaan aan betonfietspaden, wat tot onveilige situaties kan leiden. Het is moeilijk aan te geven waar en wanneer dit gebeurt.”
De problematiek speelt volgens Tienkamp breder dan alleen fietspaden en bruggen. Ook andere voorzieningen, zoals bankjes, uitkijktorens en speelplekken, staan onder druk. “Voor dit soort voorzieningen is het beheer vaak niet gedekt. Dat betekent dat bij onveilige situaties deze worden verwijderd.”
Oproep voor structurele oplossing
Staatsbosbeheer doet een duidelijke oproep aan overheden om met een structurele oplossing te komen voor de financiering van recreatieve infrastructuur. “We zijn in gesprek met provincie en gemeenten over structurele financiering. Staatsbosbeheer wordt nu niet gefinancierd voor dit onderhoud.”
Volgens de organisatie zijn verschillende oplossingen denkbaar, zoals het inzetten van (een deel van) de toeristenbelasting. Ook wijst Staatsbosbeheer op de rol van het Rijk. Tienkamp: “Voor de decentralisatie van het natuurbeleid leverde het Rijk een belangrijke bijdrage. Gezien het belang van recreatie voor het welzijn van mensen is een bijdrage van het Rijk ook denkbaar.”

085-0640737